Super Rugby Pacific 2024 Teams: All the team news for Round Three
2024/04/01

ADVERTISEMENT

Round Three of Super Rugby Pacific offers an exciting weekend of Rugby as teams start to find their feet in the competition.

It kicks off with Moana Pasifika hosting the Melbourne Rebels in Hamilton, followed by the NSW Waratahs welcoming the Highlanders.

There is a bumper Saturday schedule with four straight games, kicking off in Fiji as the Drua face the Crusaders.

Nic White and the Western Force return to Canberra to face the ACT Brumbies whilst the Queensland Reds take on the red-hot Chiefs in Brisbane.

Check out all the details for the Super Rugby Pacific teams for round 3 as they drop

NOTE: ALL TEAMS WILL BE CONFIRMED AT WEDNESDAY 2PM AEDT IN 2024

ADVERTISEMENT

Friday 8 March 5:05 pm AEDT – Moana Pasifika v Melbourne Rebels at FMG Stadium, Hamilton, ad-free, live and on demand on Stan Sport

PASIFIKA (1-15): Abraham Pole, Sama Malolo, Sione Mafileo, Tom Savage, Allan Craig, Jacob Norris, Sione Havili Talitui (c), Lotu Inisi, Ereatara Enari, William Havili, Anzelo Tuitavuki, Julian Savea, Henry Taefu, Pepesana Patafilo, Danny Toala

RESERVES: Tomasi Maki, Sateki Latu, Sekope Kepu, Ola Tauelangi, Irie Papuni, Melani Matavao, Christian Lealiifano, Kyren Taumoefolau

REBELS (1-15): Matt Gibbon, Jordan Uelese, Sam Talakai, Josh Canham, Lukhan Salakaia-Loto, Josh Kemeny, Vaiolini Ekuasi, Rob Leota (c), Ryan Louwrens, Carter Gordon, Andrew Kellaway, David Feliuai, Filipo Daugunu, Lachie Anderson, Jake Strachan

ADVERTISEMENT

RESERVES: Ethan Dobbins, Isaac Kailea, Taniela Tupou, Tuaina Taii Tualima, Daniel Maiava, James Tuttle, Glen Vaihu, Lukas Ripley

Referee: Brendon Pickerill

Assistant Referees: Angus Mabey, Marcus Playle

Friday 8 March 7:35 pm AEDT – NSW Waratahs v Highlanders at Allianz Stadium, ad-free, live and on demand on Stan Sport

WARATAHS (1-15): Angus Bell, Mahe Vailanu, Harry Johnson-Holmes, Jed Holloway, Hugh Sinclair, Ned Hanigan, Charlie Gamble, Langi Gleeson, Jake Gordon (c), Tane Edmed, Triston Reilly, Joey Walton, Izaia Perese, Mark Nawaqanitawase, Max Jorgensen

RESERVES: Julian Heaven, Hayden Thompson-Stringer, Tom Ross, Miles Amatosero, Fergus Lee-Warner, Teddy Wilson, Harry Wilson, Mosese Tuipulotu

ADVERTISEMENT

HIGHLANDERS (1-15): Ethan de Groot (c), Henry Bell, Jermaine Ainsley, Fabian Holland, Max Hicks, Tom Sanders, Nikora Broughton, Hugh Renton, Folau Fakatava, Rhys Patchell, Jona Nareki, Sam Gilbert, Tanielu Tele'a, Timoci Tavatavanawai, Jacob Ratumaitavuki-Kneepkens

RESERVES: Ricky Jackson, Daniel Lienert-Brown, Saula Ma'u, Sean Withy, Billy Harmon, James Arscott, Ajay Faleafaga, Jonah Lowe

Referee: Damon Murphy

Assistant Referees: Matt Kellahan, James Palmer

Saturday 9 March 12:05 pm AEDT – Fijian Drua v Crusaders at Churchill Park, Lautoka, ad-free, live and on demand on Stan Sport

DRUA (1-15): Haereiti Hetet, Tevita Ikanivere, Jone Koroiduadua, Mesake Vocevoce, Ratu Leone Rotuisolia, Etonia Waqa, Vilive Miramira, Meli Derenalagi (c), Frank Lomani, Isaiah Armstrong-Ravula, Epeli Momo, Apisalome Vota, Iosefo Masi, Selestino Ravutaumada, Ilaisa Droasese

ADVERTISEMENT

RESERVES: Mesulame Dolokoto, Livai Natave, Mesake Doge, Te Ahiwaru Cirikidaveta, Elia Canakaivata, Simione Kuruvoli, Kemu Valetini, Junior Ratuva

CRUSADERS (1-15): George Bower, George Bell, Fletcher Newell, Scott Barrett (c), Quinten Strange, Dominic Gardiner, Tom Christie, Cullen Grace, Willi Heinz, Taha Kemara, Manasa Mataele, David Havili, Levi Aumua, Sevu Reece, Chay Fihaki

RESERVES: Ioane Moananu, Kershawl Sykes-Martin, Seb Calder, Jamie Hannah, Tahlor Cahill, Mitchell Drummond, Jone Rova, Riley Hohepa

Referee: Nic Berry

Assistant Referees: George Myers, Jeremy Markey

Saturday 9 March 2:35 pm AEDT – ACT Brumbies v Western Force at GIO Stadium, ad-free, live and on demand on Stan Sport

ADVERTISEMENT

BRUMBIES (1-15): James Slipper, Lachlan Lonergan, Sosefo Kautai, Nick Frost, Darcy Swain, Tom Hooper, Luke Reimer, Rob Valetini, Ryan Lonergan (c), Noah Lolesio, Corey Toole, Tamati Tua, Len Ikitau, Andy Muirhead, Tom Wright

RESERVES: Billy Pollard, Blake Schoupp, Rhys Van Nek, Cadeyrn Neville, Jahrome Brown, Klayton Thorn, Declan Meredith, Ollie Sapsford

FORCE (1-15): Ryan Coxon, Tom Horton, Santiago Medrano, Tom Franklin, Jeremy Williams (c), Michael Wells, Carlo Tizzano, Will Harris, Nic White, Ben Donaldson, Chase Tiatia, Hamish Stewart, Bayley Kuenzle, Harry Potter, Max Burey

RESERVES: Feleti Kaitu’u, Charlie Hancock, Tiaan Tauakipulu, Tim Anstee, Lopeti Faifua, Ollie Callan, Issak Fines-Leleiwasa, George Poolman

ADVERTISEMENT

Referee: Dan Waenga

Assistant Referees: Graham Cooper, Jordan Kaminski

Saturday 9 March 5:05 pm AEDT – Hurricanes v Blues at Sky Stadium, ad-free, live and on demand on Stan Sport

HURRICANES (1-15): Tevita Mafileo, Asafo Aumua (co-c), Tyrel Lomax, James Tucker, Isaia Walker-Leawere, TK Howden, Peter Lakai, Brayden Iose, Cam Roigard, Brett Cameron, Kini Naholo, Riley Higgins, Billy Proctor (co-c), Josh Moorby, Ruben Love

RESERVES: James O'Reilly, Xavier Numia, Pasilio Tosi, Caleb Delany, Devan Flanders, TJ Perenara, Peter Umaga-Jensen, Salesi Rayasi

BLUES (1-15): Joshua Fusitu'a, Kurt Eklund, Marcel Renata, Laghlan McWhannell, Cameron Suafoa, Anton Segner, Dalton Papali'i (c), Akira Ioane, Finlay Christie, Stephen Perofeta, AJ Lam, Harry Plummer, Rieko Ioane, Mark Tele'a, Zarn Sullivan

ADVERTISEMENT

RESERVES: Ricky Riccitelli, Jordan Lay, Angus Ta'avao, Josh Beehre, Hoskins Sotutu, Adrian Choat, Taufa Funaki, Cole Forbes

Referee: Jordan Way

Assistant Referees: Nick Hogan, Natarsha Ganley

Saturday 9 March 7:35 pm AEDT – Queensland Reds v Chiefs at Suncorp Stadium, ad-free, live and on demand on Stan Sport

REDS (1-15): Sef Fa'agase, Matt Faessler, Zane Nonggorr, Seru Uru, Ryan Smith, Liam Wright (co-c), Fraser McReight, Harry Wilson, Tate McDermott (co-c), Tom Lyngah, Mac Grealy, Isaac Henry, Josh Flook, Suli Vunivalu, Jock Campbell

RESERVES: Josh Nasser, Peni Ravai, Jeffery Toomaga-Allen, Cormac Daly, John Bryant, Kalani Thomas, Harry McLaughlin-Phillips, Tim Ryan 

ADVERTISEMENT

CHIEFS (1-15): Aidan Ross, Samisoni Taukei'aho, George Dyer, Tupou Vaa'i, Naitoa Ah Kuoi, Samipeni Finau, Simon Parker, Luke Jacobson (c), Cortez Ratima, Damian McKenzie, Etene Nanai-Seturo, Rameka Poihipi, Daniel Rona, Shaun Stevenson, Josh Ioane

RESERVES: Tyrone Thompson, Ollie Norris, Reuben O'Neill, Manaaki Selby-Rickit, Wallace Sititi, Te Toiroa Tahuriorangi, Josh Jacomb, Anton Lienert-Brown

Referee: Ben O'Keeffe

Assistant Referees: Stu Curran, Jackson Henshaw

ADVERTISEMENT

AD
Article
news flash